Hoppa till sidans innehåll

Varvet


Ordinarie upptagning 2022

Höstens ordinarie upptagningar startar Tisdagen 20 September. Upptagningarna fortgår sedan under alla tisdagar/lördagar/söndagar under 4 veckor.

Teckningslistor för upptagning kommer inom kort att finnas i postlådan under SS Svearnas anslagstavla på traktorgaraget.

Platslistor kommer publiceras inom kort här på hemsidan.

Hör av er om ni har frågor kring upptagning.

Fredrik Birgersson, varvsansvarig SSSv

076 185 33 24

This is a mailto link


 Förtöjning vid varvet

Observera att våra förtöjningsplatser utmed åkanten har eroderat så att stenar och annat skräp riskerar att skada förtöjda båtar. Gör en ordentlig kontroll hur det ser ut kring stäven när ni lägger till vid ån.

Eftersom det bara finns ett fåtal bra förtöjningsplatser måste vi påminna respektive båtägare att följa de ordningsregler vi gemensamt bestämt gällande liggtid vid förtöjningsplatserna. Maximal liggtid i åkanten är en vecka, mer att läsa om varvets ordningsreglerna finns under fliken "Allmän varvsinformation" till vänster.


Miljöarbete

Anders Sundström är vår miljösamordnare. Miljökraven på båtlivet ökar gällande bottenfärger, utsläpp och hantering av miljöfarliga ämnen m.m. Ett av Anders uppdrag är att hålla koll på att vår verksamhet håller sig inom gällande lagar och regler. Hör gärna av er till Anders om ni har några frågor och funderingar kring miljöfrågorna i båtlivet.

Anders Sundström 073-340 17 70    


Varvslista 2020 - 2021

Listan innehåller varvsplatsplacering och varvsavgifter. Varvslista med adresser och telefonnummer finns i pappersvariant anslagen på Svearnas anslagstavla på varvet.

             
             
 
    Aktuell varvsavgift 44
             
    SS Svearna varvslista 2022-2023
             
             
Plats Efternamn Förnamn Båttyp Längd Bredd Avgift
Rad 1   Rad 1      
1-01 Lindell Peter S-30 12,5 2,5 2079
1-02 Lindgren Ingemar Nardus 92 9,2 3,02 1804
1-03 Lundin Malin Albin 25 7,6 2,4 1287
1-04 Frenne Nicklas Skippi 650 6,8 2,48 1194
1-05 Skoglund Johan Searay 240 7,16 2,59 1289
1-06 Svensson Roland Player 311 9,26 3 1806
1-07 Bratt Bo Bavaria 32 10,3 3,35 2163
1-08 Klingvall Lars Hanse 315 9,45 3,2 1931
1-09 Birgersson Fredrik First 31,7 9,61 3,23 1975
Rad 2   Rad 2      
2-01 Andersson Bengt Fenix 8,3 2,9 1596
2-02 Sjöblom Pontus Oxelö26 8 2,8 1505
2-03 Nyström Elon Safir 9,83 1,97 1415
2-04 Carlsson Tommy First 31,7 9,61 3,23 1975
2-05 Kåberg Anita Tur 84 8,35 2,6 1481
2-06 Serrander Joakim First 31,7 9,61 3,23 1975
2-07 Goblirch Ulrika Comfort 26 8 2,3 1307
2-08 Birgersson Fredrik Comfort 26 8 2,3 1307
Brandgata   Brandgata      
2-09 Bringholm Göran L32 9,81 2,88 1845
2-10 Ehnfors Dick Targa 31 10,14 3,15 2034
2-11 Rundin Helen Princess 35 10,74 3,68 2418
2-12 Lindell Peter Flipper 5,7 2,2 943
2-13 Johansson Tomas Granhill 341 10,12 3,4 2153
2-14 Cedborger Michael Tailwind 33 10,1 3,4 2149
2-15 Billberg Hans Maxi 999 9,9 3,25 2038
2-16 Sjöberg Björn Omega 28 8,57 2,93 1655
2-17 Lindström Sören Targa 96 9,6 3,01 1870
2-18 Körkkö Melissa Shipman 28 8,86 2,6 1562
Brandgata   Brandgata      
2-19 Berglund Elve Accent 8,05 2,77 1501
2-20 Tom plats   Rival 22 11,05 2,44 1824
2-21 Wallertz Carl Magnific Midget 7 2,21 1130
2-22 Bergkvist Lars Fenix 8,28 2,59 1466
2-23 Kahlén Sture Schelinkryssare 10,2 3,48 2208
Rad 3   Rad 3      
3-01 Backius Unni Snipa 7,62 2,5 1327
3-02 Tom plats     0 0 44
3-03 Tom plats     0 0 44
3-04 Nyström Leif Safir 9,83 1,97 1415
3-05 Tom plats   Rival 22 11,05 2,44 1824
3-06 Lundkvist Jan S 30 special 12,5 2,5 2079
3-07 Lagebo Lars Omega 36 11 3,36 2302
3-08 Billberg Per-Erik X362 10,73 3,48 2312
Brandgata   Brandgata      
3-09 Goblierch Jan S 30  12,5 2,5 2079
3-10 Tom Plats     0 0 44
3-11 Barius Per Dehler 32 9,8 3,25 2020
3-12 Sedin Hans RB 111 11,1 2,7 1970
3-13 Lundkvist Wolf Wasa 360 11,1 3,24 2257
3-14 Larsson Hans Laurinkoster 8,34 2,49 1434
3-15 Birgersson Lars-Göran Avance 36 10,8 2,75 1947
3-16 Eriksson Kjell Beason 31 9,41 3,2 1924
3-17 Bergkvist Lars Inferno 29 8,8 2,5 1509
3-18 Tom plats     7,86 2,25 1267
Brandgata   Brandgata      
3-19 Deivard Kent Winga 25 7,77 2,8 1466
3-20 Tom plats   IF 0 0 44
3-21 Tom plats   Magnific Midget 7 2,12 1098
      Rad 4      
4-01 Runesson Lars-Ove Motorbåt 9,5 3 1848
4-02 Sjöberg Robert Albin Accent 8,05 2,77 1501
4-03 Lindén Jörgen Arnö 31 9,45 2,85 1770
4-04 Lodin Mattias Arcona 32 9,6 3,2 1959
4-05 Tom plats   Sveakryssare 0 0 44
4-06 Carlsson Gabriel Motorseglare 9,45 2,85 1770
4-07 Johansson Mårten Jeanneau 34,2 10,3 3,29 2133
4-08 Karlsson Tony OE 33 9,98 2,74 1807
Brandgata   Brandgata      
4-09 Holmberg Gustav Jeanneau 33 9,96 3,34 2093
4-10     Dehler 32 9,8 3,25 2020
4-11 Wunderlich Patrik Linjett 32 9,48 3,11 1895
4-12 Landin Johan Nimbus 280 8,6 2,85 1626
4-13 Lundkvist Wolf B 31 9,33 2,78 1718
4-14 Sundström Anders H-båt 8,28 2,18 1298
4-15 Johansson Elias H-båt 8,28 2,18 1298
4-16 Winqvist Per Karlskronavigg 7,1 2,24 1155
4-17 Eriksson Torbjörn Snapdragon 8,28 2,59 1466
Brandgata   Brandgata      
4-18 Andersson Benkt Albin 78 7,8 2,76 1456
4-19 Nygren Peter Fabola Campus 7,45 2,54 1316
4-20 Bergström Gustav Albin 30 9,02 3,18 1843
4-21 Johnsson Benkt Naticatt 33 10,1 3,25 2076
4-22 Kahlén Magnus Schelinkryssare 10,5 2,72 1882
4-23 Bergkvist Lars Folkbåt 7,68 2,2 1222
4-24 Hanson Göran X102 10,02 3,38 2124
4-25 Tom Plats   Bella 572c 0 0 44
4-27 Ehrlund Göran Aphrodite 101 9,95 2,4 1638
4-28 Christer Grefve Safir 9,83 1,97 1415
4-29 Rundin  Håkan  Fairline 36 11,3 3,7 2544
4-30       0 0  
Rad 5   Rad 5      
5-01 Lagebo Matias Fairline 31 10 4,5 2662
5-02 Ågren Magnus Albin 78 8,7 2,76 1605
5-03     Vega 8,25 2,46 1408
5-04 Pedersen Lars-Eric Vega 8,25 2,46 1408
5-05 Thorell Sten-Göran  Maxi 84 8,25 2,95 1608
5-06 Castenvall Sofie Dixie 27 8,28 2,82 1560
5-07 Tessen Jesper Cranci 34 10,3 3,5 2237
5-08 Wernersson Mats Tailwind 33 10,1 3,4 2149
Brandgata   Brandgata      
5-10 Sahlin Bert Cutlass 27 8,23 2,34 1356
5-11 Serrander Bengt Baccant 10,85 2,73 1945
5-12 Serrander Daniel Tempo 28 8,6 2,8 1605
5-13 Karlsson Roger Folkbåt 7,68 2,2 1222
5-14 Talving Arne Maxi 77 7,62 2,5 1327
5-15 Palm Krister Lm 30 9,3 3,12 1867
5-16 Johansson Benny Corall 23 7 2,8 1338
5-17 Härdin Josefin Sunwind 27 8,22 2,6 1460
5-18 Tom plats   Comfort 34 0 0 44
Brandgata   Brandgata      
5-19 Stålhammar Johan Dehler 34 10,1 3,4 2149
5-20 Aronsson Anders Sturgeon 6,7 2,3 1118
5-21 Norstedt Örjan Bella 572c 5,72 2,04 899
5-22 Serrander Daniel Scanmar 25 7,05 2,6 1275
5-23 Davidsson Torbjörn Becker 27 8,12 2,74 1501
5-24 Lood Arne CR 310 9,45 3 1839
5-25 Isaksson Lars Maxi 999 9,81 3,23 2012
5-26 Birgersson Andreas Linjett 35 10,8 3,34 2253
5-27 Grapp Christer Linjett 35 10,8 3,34 2253
5-28 Byström Henrik Najad 343 10,2 3,3 2119
5-29 TOM plats   Mamba 31 9,35 3,07 1853
Rad 6   Rad 6      
6-01 Tom plats     12,5 2,5 2079
6-02 Svensson Tommy S 30 12,5 2,5 2079
6-03 Haglund Anders S 30 12,5 2,5 2079
6-04 Gustafsson Johnnie Lady Helmsman 12,1 2,69 2127
6-05 TOM   S 30 0 0 44
6-06 Söderoos Johan Beneteau 323 10,01 3,26 2064
6-07 Engström Owe Albin vega 8,25 2,46 1408
6-08 Lindahl Henry Rocco 24 7,2 2,55 1281
Brandgata   Brandgata      
6-09 Tom plats   Bavaria 33 10,65 3,48 2296
6-10 Malmgren Pia Beneteau 31 9,54 3,43 2054
6-11 Wats Erik Albin 78 7,8 2,76 1456
6-12 Ahlgren Niklas Finnmaster 5700 5,7 2,3 973
6-13 Özyapar Ahmet Pioneer 0 0 44
6-14 Tom plats     0 0 44
6-15 Segerlind Elin Ohlson 22 6,5 2,45 1139
6-16 Gustafsson Göran Scanmar33 10,1 3,3 2100
Brandgata   Brandgata      
6-17 Jonsson Leif Bavaria 31 10 3 1936
6-18 Tom     0 0 44
6-19 Tom     0 0 44
6-20 Ingman Rune Sunwind 27 8,22 2,6 1460
6-21 Jungars Erik Aphrodite 25 7,6 2,85 1457
6-22 Karlsson Kim Ansö 31 9,45 2,88 1784
6-23 Tom plats   IF 7,87 2,2 1249
6-24 Andersson Pär Nord 80 8 2,8 1505
6-25 Rydell Bo Fenix 8,3 2,9 1596
6-26 Andersson Anders Snapdragon 8,28 2,59 1466
5-26 Tom plats   motorbåt     1655
Rad 7   Rad 7      
7-01 Mastplats          
7-02 Mastplats          
7-03 Mastplats          
7-04 Tom plats     0 0 0
7-05 Sjöblom Leif Fingal 8,3 2,4 1391
7-06 Persson Claes Murena 9,1 3,2 1866
7-07           44
7-08     Maxi 77 0 0 44
7-09 Tom plats         44

OBS Grindarna ska vara stängda!

Tillsammans med EMBK har vi antagit gemensamma regler att grindarna ska vara stängda och låsta.

Vi måste se till att hålla vår del av överenskommelsen då det ett flertal gånger hänt att grindarna stått öppna över natten.

Tveka inte - stäng och lås grindarna om ni ser att de står öppna.


Till varvsplatsinnehavare:

Rapportera omgående om ni planerar förändringar av ert varvsplatsinnehav.

maila This is a mailto link

 


Varvsfunktionärer 2022 

Varvschef: Fredrik Birgersson 076-185 33 24  This is a mailto link

Ordningsman Roland Svensson 070-394 91 24

Miljösamordnare: Anders Sundström 073-340 17 70

Maskinförare:

Per-Erik Billberg.............072-728 40 90

Andreas Birgersson.........070-412 43 02

Gustav Holmberg............070-676 98 22

Johan Söderroos.............070-083 88 21

Jesper Thessén................070-718 08 34

Bosse Bratt......................070-998 13 40

 

 


Uppdaterad: 15 SEP 2018 15:37 Skribent: Hans-Olov Svensson

 

 

Sparbanksstiftelsen Rekarne

stöder vår ungdomsverksamhet

 

584ed0d6a26ef211badd39152f9e98a3.SFF_SvenskaSjo_250x360px.gif 

klubbhus 50 år.jpg

Fyrverkeri klubbhuset 50-år

undvik-smitta-startsidan-spraksidan.png

 Information för SS Svearnas medlemmar vad gäller att tänka på Covid-19 på Bubben.

 

 

 

 

 

   

 

 

  hjartstartare

 

 Klicka på gröna bilden 

för mer info om klubbens

hjärtstartare.

 

räknare 
besöksräknare

Start 2016-04-03

Postadress:
SS Svearna - Segling
BOX 240
63103 Eskilstuna

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info